clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Val Thorens Скијање Франција

Период: 14/01/2022 - 23/01/2022
549€
449€
Датуми на патувања
Val Thorens - Les 3 Vallées
Најпознатиот дел од најголемиот ски ресорт на светот, дел е од познатиот Les 3 Vallées кој се состои од 600км поврзани ски патеки. Val Thorens е највисока населба во Европа, на 2300м н.в. Со своите 3 глечери кои се простираат над него гарантира одлични снежни услови. Секако е најмодерен француски ски ресорт кој секоја година вложува многу во модернизација на своите модерни капацитети.Val Thorens е највисок и најзабавен ски центар во Европа. Концертите во живо од сите музички жанрови, од џез до електронска музика, најголемата дискотека на Алпите, како и баровите со тематски забави ќе Ви овозможат во Val Thorens да уживате во единствен амбиент.
Што добивате?
periodПериод
7 Ноќевања
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
/
accomodationСместување
Апартман/Студио
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1. ден 14.01.2022 Скопје-Val Thorens
Состанок на групата на паркингот карши хотелот Холидеј Ин во 07:00 часот, во 07:30 часот тргнување кон Val Thorens ски центарот. Патуваме преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.
Попатни паузи и царински формалности
2. ден 15.01.2022 Пристигнување
Пристигнување во попладневните часови и check in во апартманите. Запознавање на местото. Ноќевање.
Пристигнување и запознавање на местото
3 - 8 ден. 16.01.-21.01.2022
Шест деновно скиање во ски центарот Val Thorens . Ноќевања.
Уживање и скиање на Француските алпи
9 ден 22.01.2022 Check out
Напуштање на апартманите во 09:30 часот, тргнување кон Македонија со попатни паузи и царински формалности,
Возење кон Македонија со попатни паузи и царински формалности
Повеќе изненадувања за нашите паници
Напомена

Цената вклучува:

Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – Val Thorens – Скопје

7 ноќевања во сместување во студиа/апартмани според ценовникот за ова патување во Val Thorens

6 дневен ски пас за стазите на Val Thorens/Orelle (160 км стази).

Туристички пратител за време на турата

 

Цената не вклучува:

Задолжително патничко осигурување со вклучен додаток за спортско скијање 600 ден.

Туристичка такса 720 ден по лице за целиот престој. Се плаќа во агенција задолжително.

Доплата за 3 Долини ски пас – LES 3 VALLES (600 км стази) изнесува 40 евра по лице. Задолжителна предрезервација при пријавувањето и плаќање во агенција. Наша  препорака.

 

Потребни информации кои треба да ги знаете за ова патување:

Опис на апартманите/студиата

Студиата се за 4 лица, во истите студиа можат да се сместат и 3 и 2 лица. Секое студио е 24 м2. Студиата имаат дневна соба со софа која се развлекува и каде можат да спијат две лица, и соба со кревети на спрат, кујна, купатило со туш и одвоен тоалет во посебна просторија.

Апартманите/студиата се опремени со :

Wi-Fi Конекција

Телевизор со сателитски програми

Постелнина

Правосмукалка

Балкон

 

Кујната е опремена со:

2/4 еликтрични или керамички рингли

Рерна

Фрижидер со замрзнувач

Електричен кафемат

Електричен сад за вода

 

Сервис на сместувањето

Рецепцијата е отворена од 08:00 – 12:00 и од 16:00 – 20:30 часот/Ноќна смена 22:00 – 06:00 часот

Wi-Fi Конекција во целото сместување,

Соба за забава со Билјард

Маса за фудбалче,

Соба за багаж,

Индивидуални шкафчиња.

 

Одржување хигиена на апартманите/студиата

Чистењето на апартманите пред напуштање, не е вклучено во цената на аранжманот, поради тоа патниците се задолжени доколку не плаќаат чистење на студиата, самите да ги исчистат и да ги доведат до првобитната состојба.

За секое апартман/студио патниците мора да остават депозит од 500 евра, кој се враќа на крајот од престојот доколку во сместувањето нема никаква причинета штета. Со самото оставање на депозитот секој патник потпишува докумет за истиот со сите наведени услови.

За ова паување потребни се минимум 40 патници за да се реализира

 

ПОЛИТИКА ЗА БАГАЖ

Секој патник има можност да земе со себе:

1 личен багаж (куфер/торба),

🎿 1 сет скии или борд (+кондури) кој ке биде сместен во багажникот на автобусот за време на патувањето,

1 рачен багаж (ранец,торба) кој може да го носи со себе во автобусот, и храна за време на патувањето.

 

КОВИД 19 – Протокол за Патување во Франција 

Балкан Фан Македонија како реномирана туристичка агенција ги следи сите протоколи поврани со ковид пандемијата и е во тек со актуелните мерки кои се наведени од страна на МНР на Р.С.Македонија.

Франција во моментов нè рангира во портокалова зона, со тоа следат следниве протоколи
БЕЗ  ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛОВИ ДОКОЛКУ СЕ ВАКЦИНИРАНИ:
За вакцинирани се сметаат лицата кои примиле една од следниве вакцини:

Pfizer, Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson и тоа под услов да се поминати:
14 дена од втората доза Pfizer, Moderna и AstraZeneca;
28 дена од Johnson & Johnson;
14 дена од единствената доза за лица кои прележале Covid19.

Исто така потребно е да приложат:
ДОКАЗ ЗА СТАТУСОТ НА ВАКЦИНАЦИЈА И ДА ПОПОЛНАТ ИЗЈАВА ДЕКА НЕМААТ СИМПТОМИ НА ИНФЕКЦИЈА СО КОВИД-19 И КОНТАКТ СО ПОТВРДЕН СЛУЧАЈ НА КОВИД-19

До пред реализирање на аранжманот може да има олеснување за влез во Франција. Сите дополнувања измени и олеснувања ние како агенција ги следиме и за истите ги известуваме патниците.

Доколку се случи да има затворање на граници или пак затворање на ски центарот, уплатените средства на патниците во целос ќе бидат рефундирани.

Доколку во иднина постојат нови мерки во одредени земји- затворање на граници, и доколку имаме алтернативен граничен премин, агенцијата го задржува правото да го измени патувањето и доколку е потребно и измена во цената (доколку има скратени или продолжени километри од веќе предвидените)

Доколку сакате да видите каде се наоѓа точно сместувањето превземете ги овие координати:

45.29655787865131, 6.5815155639917275

За ова патување важат Општите услови за патување на Балкан Фан Македонија 

Напомена:

Цената вклучува:

Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – Val Thorens – Скопје

7 ноќевања во сместување во студиа/апартмани според ценовникот за ова патување во Val Thorens

6 дневен ски пас за стазите на Val Thorens/Orelle (160 км стази).

Туристички пратител за време на турата

 

Цената не вклучува:

Задолжително патничко осигурување со вклучен додаток за спортско скијање 600 ден.

Туристичка такса 720 ден по лице за целиот престој. Се плаќа во агенција задолжително.

Доплата за 3 Долини ски пас – LES 3 VALLES (600 км стази) изнесува 40 евра по лице. Задолжителна предрезервација при пријавувањето и плаќање во агенција. Наша  препорака.

 

Потребни информации кои треба да ги знаете за ова патување:

Опис на апартманите/студиата

Студиата се за 4 лица, во истите студиа можат да се сместат и 3 и 2 лица. Секое студио е 24 м2. Студиата имаат дневна соба со софа која се развлекува и каде можат да спијат две лица, и соба со кревети на спрат, кујна, купатило со туш и одвоен тоалет во посебна просторија.

Апартманите/студиата се опремени со :

Wi-Fi Конекција

Телевизор со сателитски програми

Постелнина

Правосмукалка

Балкон

 

Кујната е опремена со:

2/4 еликтрични или керамички рингли

Рерна

Фрижидер со замрзнувач

Електричен кафемат

Електричен сад за вода

 

Сервис на сместувањето

Рецепцијата е отворена од 08:00 – 12:00 и од 16:00 – 20:30 часот/Ноќна смена 22:00 – 06:00 часот

Wi-Fi Конекција во целото сместување,

Соба за забава со Билјард

Маса за фудбалче,

Соба за багаж,

Индивидуални шкафчиња.

 

Одржување хигиена на апартманите/студиата

Чистењето на апартманите пред напуштање, не е вклучено во цената на аранжманот, поради тоа патниците се задолжени доколку не плаќаат чистење на студиата, самите да ги исчистат и да ги доведат до првобитната состојба.

За секое апартман/студио патниците мора да остават депозит од 500 евра, кој се враќа на крајот од престојот доколку во сместувањето нема никаква причинета штета. Со самото оставање на депозитот секој патник потпишува докумет за истиот со сите наведени услови.

За ова паување потребни се минимум 40 патници за да се реализира

 

ПОЛИТИКА ЗА БАГАЖ

Секој патник има можност да земе со себе:

1 личен багаж (куфер/торба),

🎿 1 сет скии или борд (+кондури) кој ке биде сместен во багажникот на автобусот за време на патувањето,

1 рачен багаж (ранец,торба) кој може да го носи со себе во автобусот, и храна за време на патувањето.

 

КОВИД 19 – Протокол за Патување во Франција 

Балкан Фан Македонија како реномирана туристичка агенција ги следи сите протоколи поврани со ковид пандемијата и е во тек со актуелните мерки кои се наведени од страна на МНР на Р.С.Македонија.

Франција во моментов нè рангира во портокалова зона, со тоа следат следниве протоколи
БЕЗ  ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛОВИ ДОКОЛКУ СЕ ВАКЦИНИРАНИ:
За вакцинирани се сметаат лицата кои примиле една од следниве вакцини:

Pfizer, Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson и тоа под услов да се поминати:
14 дена од втората доза Pfizer, Moderna и AstraZeneca;
28 дена од Johnson & Johnson;
14 дена од единствената доза за лица кои прележале Covid19.

Исто така потребно е да приложат:
ДОКАЗ ЗА СТАТУСОТ НА ВАКЦИНАЦИЈА И ДА ПОПОЛНАТ ИЗЈАВА ДЕКА НЕМААТ СИМПТОМИ НА ИНФЕКЦИЈА СО КОВИД-19 И КОНТАКТ СО ПОТВРДЕН СЛУЧАЈ НА КОВИД-19

До пред реализирање на аранжманот може да има олеснување за влез во Франција. Сите дополнувања измени и олеснувања ние како агенција ги следиме и за истите ги известуваме патниците.

Доколку се случи да има затворање на граници или пак затворање на ски центарот, уплатените средства на патниците во целос ќе бидат рефундирани.

Доколку во иднина постојат нови мерки во одредени земји- затворање на граници, и доколку имаме алтернативен граничен премин, агенцијата го задржува правото да го измени патувањето и доколку е потребно и измена во цената (доколку има скратени или продолжени километри од веќе предвидените)

Доколку сакате да видите каде се наоѓа точно сместувањето превземете ги овие координати:

45.29655787865131, 6.5815155639917275

За ова патување важат Општите услови за патување на Балкан Фан Македонија 

logo