clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Софија

Период: 31/12/2021 - 02/01/2022
95€
Датуми на патувања
Дочек на Новата Година во Софија
Софија е главен град и најголем град во Бугарија, со население 1 286 383 лица, што претставува 16,4%
од населението на Бугарија. Сместена е во централниот дел на Западна Бугарија, во Софиската
котлина, и е опкружена со планини: Витоша на југ, Љулин на запад и Стара Планина на север. Софија
го носи името на доцно античката катедрала на градот “Света Софија”, а бидејќи светата маченица
Софија е мајка на Верата, Надежта и Љубовта, празникот на светиците е 17 септември, се слави како
денот на Софија, а исто така се слави и 4 јануари, кога во 1878 година руските војници го ослободуваат
градот од турското владеење. Софија е прогласена за престолнина 3 април 1879 година од страна на
Уставот во рното собрание, како стар бугарски град, оддалечен од турската граница и централно
расположен во бугарските земји според тогашното разбирање. Мотото на Софија е ****Градот кој
расте, но не старее****Да ја дочекаме оваа Нова година заедно, во весела и дружељубива атмосфера
Што добивате?
periodПериод
2 Ножевања
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
Појадок
accomodationСместување
Соба
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1 Ден - 31.12.2021 (петок)
Поаѓање за Софија во 06:00. Попатни паузи за одмор и царински формалности.
Пристигнување во Софија. Организиран разглед на градот со локален водич (градскиот плоштад, Цумот, Парламентот, Националниот и историски музеј, црквите Ротонда, Св. Софија, Св. Недела, Руската црква, Храмот Александар Невски со дванаесетте позлатени куполи, Дворецот на културата…. Сместување во хотел.
Во вечерните часови, организирана Новогодишна забава во дискотека – (факултативно).
Ноќевање.
Дочек на Новата 2022 година
2 Ден - 01.01.2022 (сабота)
Доцен појадок. Слободно време за индивидуални прошетки.
Вечерта- факултативно прослава, забава во механа
втора вечер забава во некоја механа
3 Ден - 02.01.2022 (недела)
Појадок.Одјавување од хотелот во 10:30 часот.
Организирана посета за шопинг на PARADISE CENTER, IKEA, RING MАLL и DECATHLON. Во 17:00 часот поаѓање за Скопје.
Пристигнување во Скопје во вечерните часови.
Попатни паузи и враќање кон Скопје
Напомена

Цената е по ЛИЦЕ и вклучува:

–Превоз со високо туристички автобус,

– Разглед со локален водич,

– 2 ноќевања со појадок во хотел 3*

–Организирана посета на PARADISE CENTER, IKEA и RING MАLL,

–Придружник организација на патувањето

Цената не вклучува:

–Патничко осигурување

– Доплата за еднокреветна соба

– Туристичка такса 2 евра по лице за двете ноќевања

– Дочек на Нова Година во Дискотека

– Забава во механа 01.01.2022

Напомена:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници
 • Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 • Задолжително за влез во Бугарија е потребно да поседувате сертификат за вакцинација (14 дена поминати од втората примена доза), или сертификат на прележано болест (од 11-тиот до 180-тиот ден од денот на оздравување), како и со негативен ПЦР тест (не постар од 72 часа).
 • За влез назад во Македонија е потребно сертификат за вакцинација, документ за прележаност, пцр тест или антигенски тест.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

 

Напомена:

Цената е по ЛИЦЕ и вклучува:

–Превоз со високо туристички автобус,

– Разглед со локален водич,

– 2 ноќевања со појадок во хотел 3*

–Организирана посета на PARADISE CENTER, IKEA и RING MАLL,

–Придружник организација на патувањето

Цената не вклучува:

–Патничко осигурување

– Доплата за еднокреветна соба

– Туристичка такса 2 евра по лице за двете ноќевања

– Дочек на Нова Година во Дискотека

– Забава во механа 01.01.2022

Напомена:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници
 • Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 • Задолжително за влез во Бугарија е потребно да поседувате сертификат за вакцинација (14 дена поминати од втората примена доза), или сертификат на прележано болест (од 11-тиот до 180-тиот ден од денот на оздравување), како и со негативен ПЦР тест (не постар од 72 часа).
 • За влез назад во Македонија е потребно сертификат за вакцинација, документ за прележаност, пцр тест или антигенски тест.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

 

logo