clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Крстарење по Медитеранот

Период: 22/04/2022 - 02/05/2022
299€
269€
Датуми на патувања
Европа
Екскурзијата е една од најубавите работи кои можат да ти се случат за време на студентските денови. Поршетај ги најубавите градови на Медитеранот заедно со твоите колеги и колеги од целиот Балкан. Заедно со нас и со студенти од целиот Балкан ќе ги посетиш Венеција, Фиренца, Рим, Барселона, Ница, Кан, Монако.
Што добивате?
periodПериод
11 Денови
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
Полн Пансион
accomodationСместување
Хотел
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1 Ден / Скопје – Србија – Хрватска – Словенија – Италија:
Поаѓање во утринските часови од пред спортскиот центар Борис Трајковски-Скопје. Патување преку гр.премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.
Попатни паузи и царински формалности
2 Ден / Италија – Кавалино – Венеција – Фиренца – Рим:
Во раните утрински часови пристигнување во туристичката зона Кавалино. Можност за факултативен излет (со брод) до Венеција. Разглед на Венеција: Дуждева Палата, плоштадот и базиликата San Marco, Венецијанските столбови, каналот Grande, мостот Rialto, Santa Maria della Salute, мостот на воздишките. Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Враќање кон Punta Sabbioni и трансфер до Кавалино. Тргнување за Фиренца каде не очекува разглед на еден од најубавите Италијански градови во кој живееле Леонардо, Микеланџело, Донатело, Макијавели, Данте... По пристигнувањето следува разглед на градот: Катедралата Санта Мариа дел Фиоре, плоштадот Сињори, галеријата Уфици..Патувањето го продолжуваме за Рим.
Посета на Венеција и Фиренца
3 Ден / Рим:
Пристигнување во вечниот град во утринските часови. Напуштање на автобусите и заминување до центарот на Рим со метро (цена на картата за метро е 1,50 евра по правец). Следува разглед на Рим: Coloseuum, Foro Imperiali, Piazza Venezia, Fontana di Trevi, Piazza di Spagna и Penteon… Слободно време до попладневните часови, каде следува заминување до Хотел. Слободно време. Ноќевање.
Посета на вечниот град РИМ
4 Ден / Рим – Чивитавекија – Крстарење по Медитеранот:
Пристигнување во вечниот град во раните утрински часови. Напуштање на автобусите и заминување за Рим со метро (цената на метро картата чини 1.50 евра во еден правец). Следува обиколка на Рим: Coloseum, Foro Imperiali, Piazza Venezia, Fontana di Trevi, Piazza di Spagna, Panteon… Следува слободно време за индивидуални активности. Во попладневните часови тргнување за Чивитавекија, сместување на брод и во кабини. Испловување на релација Чивитавекија – Барселона. Уживајте во прекрасната вечерна панорама на Медитеранот. Организирана забава во дискотеката на бродот. Ноќевање во модерно опремени бродски кабини(купатило, туш/WC…).
Крстарење по Медитеранот со Грималди бродот
5 – 8 Ден / ЉОРЕТ ДЕ МАР – Барселона:
Во утринските часови, продолжува забавата и дружењето, а секако тука и сончањето додека пловиме по Медитеранот се до попладневните часови за кога е предвидено пристигнување во Барселона. Во вечерните часови е предвидено пристигнување во најпознатиот туристички центар на Коста Брава – Љорет де Мар. Следува сместување во соби. Секоја вечер факулативно посета на некоја од најдобрите дискотеки. Ноќевање. Можност за факултативни излети на најинтересните места: FLAMENKO LA SIESTA, BARCELONA PANORAMICA, COSTA BRAVA, BARCELONA BY NIGHT, PORT AVENTURA, NOU CAMP, AQUARIUM, DALI… Kулминација на вашето апсолвентскоо лудило во MOEF GAGA, PRIVES, OPIUM MAR надополнети со оригиналните тематски забави WELCOME PARTY, PENA PARTY, GRAFIT PARTY…
Доживеј ги најдобрите студентски забави во Шпанија
9 Ден / ЉОРЕТ ДЕ МАР – Барселона – Шпанија – Франција:
Напуштање на сместувањето. Слободно време во Љорет де Мар или можност за факултативен излет “Барселона shopping & Магични фонтани”. Тргнување кон Азурната обала во касните вечерни часови. Ноќно возење преку Шпанија и Франција…
Посета Барселона
10 Ден /Кан- Ница – Монако – Монте Карло – Франција – Италија – Словенија – Хрватска - Србија:
Утринско будење на Азурниот брег: Грас – Посета на најстарата и најпозната парфимерија во Франција: Fragonard. Можност да купите светски брендови на парфеми по фабрички цени. Кан – Стариот град , монденската улица La Croisette, Филмската Палата, престижните хотели, плажата…Ница – Убавините на кралицата на Азурниот брег: Promenade des Anglais, хотел Negresco, брдото Chatou, плоштадот Massena, операта, стариот дел на градот преполн со шармантни кафулиња, шопинг зоната… Слободно време за индивидуални прошетки, шопинг…Монако и Монте Карло – Во вечерните часови заминување во разглед на кнежевството Монако- Принчевата палата, катедралата Св.Никола, Океанографскиот музеј, егзотичните градини, патеката на Ф1 … и секако гламурот на казината во Монте Карло. Патувањето продолжува кон Италија, Словенија, Хрватска, Србија. Ноќно возење.
Разглед на Азурниот Брег и посета на најмонденските места од Европа
11 Ден / Македонија – Скопје:
Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.
Пристигнување во Скопје
Напомена

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅Автобуски превоз на горенаведената релација со високотуристички автобус

✅4 ноќевања на база полн пансион (појадок, ручек и вечера на база шведска маса) во Хотел со 3* во Љорет де Мар

✅1 ноќевање со појадок во Хотел 3* во околината на Рим во 1/3 и 1/4 соби

✅1 ноќевање во 1/4 внатрешни кабини(купатило, туш/WC…) на брод Грималди, на релација Чивитавекија-Барселона

✅Водичи според програмата и пратител на групата за време на целото патување

✅Организација и водство на патувањето

✅Напомена: Сместувањето е во повеќекреветни соби.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

– Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 450 денари

– Доплата за 1/2 соба во хотел во Шпанија од 25 евра по лице

– Задолжителна туристичка такса за регионот Каталонија (од 01.11.2012) – во хотели со 1*, 2* и 3* – 0,5 € по ноќевање/по патник, а за сместување во хотели со 4* – 1 € по ноќевање/по патник – плаќа се на рецепција од хотелот

– Трансфер со брод до Венеција

– Метро карта до центарот на Рим и назад (1.50 евра во еден правец)

– Индивидуални трошоци на патникот.

Ковид политика:

– Т.А Балкан Фан Македонија , гарантира поврат на уплатени средства во случај:

– Потврдено приуство на корона вирус на еден или повеќе лица на кој се оденсува резервацијата (доказ позитивен ПЦР тест)

– Затварање на граници

Напомена:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅Автобуски превоз на горенаведената релација со високотуристички автобус

✅4 ноќевања на база полн пансион (појадок, ручек и вечера на база шведска маса) во Хотел со 3* во Љорет де Мар

✅1 ноќевање со појадок во Хотел 3* во околината на Рим во 1/3 и 1/4 соби

✅1 ноќевање во 1/4 внатрешни кабини(купатило, туш/WC…) на брод Грималди, на релација Чивитавекија-Барселона

✅Водичи според програмата и пратител на групата за време на целото патување

✅Организација и водство на патувањето

✅Напомена: Сместувањето е во повеќекреветни соби.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

– Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 450 денари

– Доплата за 1/2 соба во хотел во Шпанија од 25 евра по лице

– Задолжителна туристичка такса за регионот Каталонија (од 01.11.2012) – во хотели со 1*, 2* и 3* – 0,5 € по ноќевање/по патник, а за сместување во хотели со 4* – 1 € по ноќевање/по патник – плаќа се на рецепција од хотелот

– Трансфер со брод до Венеција

– Метро карта до центарот на Рим и назад (1.50 евра во еден правец)

– Индивидуални трошоци на патникот.

Ковид политика:

– Т.А Балкан Фан Македонија , гарантира поврат на уплатени средства во случај:

– Потврдено приуство на корона вирус на еден или повеќе лица на кој се оденсува резервацијата (доказ позитивен ПЦР тест)

– Затварање на граници

logo