clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Краков

Период:
Датуми на патувања
Краков
Краков – бил престолнина на Полска повеќе од 500 години, а денес е еден од најголемите градови во Полска. Град полн со енергија, младост и еден од најголемите Универзитетски центри во Европа. Краков како и овој дел од Полска се смета за Срцето на Полска затоа што е богата со културно - историско наследство. Непроменет за време на II Светска Војна, стариот дел на градот е преполн со цркви и музеи, со доминантниот кралски дворец Wawel кој потсетува на славните денови на полските кралеви со векови. Краков е првиот град во Светот кој историоскиот центар е ставен на листата на UNESCO - светско наследство. Покрај многуте места во градот кој ги препорачуваме да се посетат се и рудникот за сол Wielichka на 15 км од Краков, како и фамозниот концентрационен логор Auachwitz и Birkenau кој се на само 60 км од Краков. Овој шармантен град Ве очекува.
Што добивате?
periodПериод
3 Ноќевања
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
Појадок
accomodationСместување
Хотел/Соба
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
29.12.2022 (Четврток) Скопје – Краков
Состанок на групата во 11.30часот на С.Ц. Борист Трајковски. Поаѓање за Полска во 12.00часот. Ноќно возење преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи.
Попатни паузи и царински формалности
30.12.2022 (Петок) – Краков
Пристигнување во Краков во претпладневните часови. Се упатуваме на запознавање на градот со придружба на водич (Ридот Вавел со кралскиот дворец и катедралата, стариот град Ринексо камбаната – еден од најголемите во Европа, црква Св. Марија позната по својот олтар и по огласувањето на трубите на секој час, Флориантската улица од 14-15 век која завршува со Флориантската капија. . Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.
Пристигнување во Краков, сместување и запознавање на градот
31.12.2023 - Краков - Краков - Аушвиц (факултатива)
Појадок, по појадокот следува факултативен излет до Аушвиц-Беркенау, озлогласениот нацистички концентрационен логор кој е претворен во спомен музеј. Од 1979год е под заштита на УНЕСКО. Овде се посетува главната порта и дрвените бараки во кои биле затварани и сместувани Евреите. Враќање во хотел. Слободно време за индивидуални актиивности. Вечерта дочек на Новата Година. Ноќевање.
Факултативен излет до Аушвиц-Беркенау, озлогласениот нацистички концентрационен логор
01.01.2024 Еврејски Кварт и Катовице (факултативно)
Појадок. По појадокот факултативен излет на Еврејскиот кварт, во придружба со локален водич, а по завршувањето на овој излет продолжуваме на факултативна посета на градот Катовице. Слободно време за индивидуални активности, враќање во хотел.
Факултативен излет на Еврејскиот кварт
02.01.2024 Рудник на Сол - Враќање кон Македонија
Појадок. Можност за факултативна посета на 700 години стариот рудник на солта Велицка. Се спушта со лифт во длабочина од 100м и се разгледува преубавото подземно езеро, кралската капела на правена од сол и концертната сала. Слободно време за индивидуални актиивности. Потоа следи враќање кон Македонија со попатни паузи и царински формалности.
Факултативен излет до Рудникот на солта. Потоа следи враќање кон Македонија со попатни паузи и царински формалности.
03.01.2023 (Вторник) Пристигнување во Скопје
Пристигнување во Скопје во претпладневните часови .
Пристигнување во Скопје во претпладневните часови .
Напомена

Во цената се вклучени следниве услуги:

Превоз со високо туристички автобус

✅3 ноќевања со појадок во хотел 3*

✅Организиран разглед на Краков со локален стручен водич

✅Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

– Факултативна посета на Аушвиц

– Факултативна посета на Величка

– Влезници за посета на музеи и галерии

– Патничко и здравствено осигурување

 – Доплата за еднокреветна соба-30 еур

Важна напомена:

– Плаќањето е задолжително во денари (1 еур = 62мкд)

– За ова патување потребен е валиден биометриски пасош (виза не е потребна). Важност на пасошот мин.90 дена од денот на враќањето

– Kраен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување

– За резервација задолжителна уплата аванс од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 10 дена пред патување

– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

Напомена:

Во цената се вклучени следниве услуги:

Превоз со високо туристички автобус

✅3 ноќевања со појадок во хотел 3*

✅Организиран разглед на Краков со локален стручен водич

✅Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

– Факултативна посета на Аушвиц

– Факултативна посета на Величка

– Влезници за посета на музеи и галерии

– Патничко и здравствено осигурување

 – Доплата за еднокреветна соба-30 еур

Важна напомена:

– Плаќањето е задолжително во денари (1 еур = 62мкд)

– За ова патување потребен е валиден биометриски пасош (виза не е потребна). Важност на пасошот мин.90 дена од денот на враќањето

– Kраен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување

– За резервација задолжителна уплата аванс од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 10 дена пред патување

– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

logo