clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Калитеа-Халкидики

Период: 12/09/2021 - 19/09/2021
95€
55€
Датуми на патувања
Калитеа Халкидики
Калитеа ( во превод значи добар, убав поглед, видиковец) се наоѓа на полуостровот Касандра, на 90км од Солун. Местото е познато по убавите песочни плажи, тиркизната боја на морето, кафе баровите на стрмните карпи над морето, од каде се пружа незаборавен поглед на заливот Торонеос и полуостровот Ситонија. Калитеа е најпознато место на Халкидики за ноќен живот и провод, со бројни барови и ноќни клубови кои се наоѓаат на само 1км надвор од населеното место, Историјата вели дека овој регион бил именуван по Касандрос, кралот на Македонија во античко време (Касандра е всушност остров, кој настанал со копање на канал во близина на Неа Потидеја, најтесниот дел на Касандра, каде се спојуваат водите на Солунскиот Залив). Касандра е долга околу 50 километри и широка 10 километри. Висината на највисокиот дел на полуостровот е околу 400 метри. Централниот дел е покриен со маслинови градини и лозја. Калитеа се наоѓа помеѓу Афитос на север и Криопиги на југ, населени места оддалечени неколку километри. Местото е основано во 1922 година од грчки бегалци од Мала Азија. Исто така познатo е и под името Малтепе, а своја администрација добива во 1946 година. Калитеа не е
изградена како и другите места, долж крајбрежјето, туку во длабочина, и се издигнува над морето така што има повеќе квадратна форма. Каде и да одите по кракот Касандра, патот води преку Калитеа затоа што во центарот има крстосница што води од едната страна до Полихроно, Ханиоти, Пефкохори, а од другата страна кон Сивири, Скала Фурка, Неа Скиони, Лутри и селото Агиа Параскеви.
Што добивате?
periodПериод
7 ноќевања
trasportТранспорт
Сопствен
mealsОброци
/
accomodationСместување
Соба
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
Калитеа - Халкидики
1. ден. - Сместување во соби/апартмани по 13:00 часот (локално време)
Собата е подготвена за Вас
Ден 2.- Ден 7.
Уживате во убавините на Калитеа.
Посетете некоја од локалните плажи
Ден 8.
Подгответе се за заминување од собата до 10:00 (локално време)
Се надеваме дека ќе имате незаборавен одмор
Напомена

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅ Сместување на база 7 ноќевања во студија/соби во избраниот Hotel Mystral.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – се плаќа во агенција

Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција.

Користење на клима уред 3 евра по ден

PCR тест (доколку не сте вакцинирани).

Индивидуални трошоци.

Напомена:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅ Сместување на база 7 ноќевања во студија/соби во избраниот Hotel Mystral.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – се плаќа во агенција

Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција.

Користење на клима уред 3 евра по ден

PCR тест (доколку не сте вакцинирани).

Индивидуални трошоци.

logo