clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Евиа

Период: 20/07/2021 - 31/07/2021
209€
169€
Датуми на патувања
Евиа
Островот Евиа во последните неколку година станува познато како нова туристичка дестинација со непроменето природно окружување. Преубаво место за одмор, со долги каменасто песочни плажи, борова шума, плантажи за маслинки, смокви и фстаци. Богата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, многуте преубави плажи и доста богати термални води, ја прават Евија едно од најпопуларните дестинации и помеѓу самите Грци.

Edipsos, или како уште го нарекуваат Lutra Edipsos е најпознат, а воедно и најстара бања во Грција, а карактеристична е по термалните води. Во прилог на тоа што е меѓу најстарите бањи, иде и тоа што се споменува во делата на грчкиот филозов Аристотел. Во време на римското владеење ги угостил и римските императори Хадријан, Септимиј Север и Марко Аурелијо. Од тоа време се познатите римкси купатила – Сила. Бањата ја срушил византискиот император Теодосиј како објект за собирање на пагани. Денес градот има околу десет илјади жители, 198 хотели од кои се 18 со спа програми. Едипсос е едно од најпознатите бањски лекувалишта во Грција, кое е познато по своите термални извори, кои се сливаат директно во морето со температура од 34 до 70 степени. Самиот Едипсос е убаво развиено туристичко место, кое нуди добри сместувачки капацитети, како и многу кафичи, ресторани и останати пропрадни туристички содржини. Самиот факт да градот живее и преку лето и зима го прави идеален за посета во текот на целата сезона.
Што добивате?
periodПериод
9 ноќевања
trasportТранспорт
Автобус
mealsОброци
/
accomodationСместување
Апартман/Соба
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1. Ден / Скопје – Македонија – Грција:
Состанок на групата во вечерните часови на договорено место. Пред нас е ноќно возење преку Македонија и Грција со попатни паузи заради одмор, и регулирање на граничните формалности.
Преминување граница. Контрола и царински формалности
2 – 10.Ден / Грција – Евиа – Едипсос:
Пристигнување во Глифа во претпладневните часови. Трансфер со траект до Евиа. Сместување во хотел и вили. Едипсос е место кое на посетителите им пружа многу можности и кое како такво преставува одлична комбинација за одмор и одличен провод. Денот може да го искористите за уживање во сјајот на морето, сонцето и песокот на преубавите плажи на Евиа и за полнење на батериите за проводот во вечерните часови. Едипсос е едно од најпознатите бањски лекувалишта во Грција, кое е познато по своите термални извори, кои се сливаат директно во морето со температура од 34 до 70 степени. Самиот Едипсос е убаво развиено туристичко место, кое нуди добри сместувачки капацитети, како и многу кафичи, ресторани и останати пропрадни туристички содржини.
Не заборавна летна авантура
11.Ден / Едипсос – Евиа – Грција – Македонија – Скопје:
Напуштање на сместувачките капацитети во утринските часови. Слободно време за индивидуални активности. Возење преку Грција и Македонија со попатни паузи. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.
Проверка на соба и тргнување за дома.
Напомена

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅ Сместување на база 9 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во избраниот хотел или вила на Едипсос-Евиа

✅ Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Едипсос – Скопје

✅ Превоз со брод на релација Глифа – Евиа – Глифа

✅ Организација на аранжманот и пратител на групатa

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – се плаќа во агенција

Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) –се плаќа во агенција

PCR тест (доколку не сте вакцинирани)

Факултативни излети

Индивидуални трошоци.

Факултативни Излети

Излетите не се вклучени во цената аранжманот.

activity
Најубавите плажи на Евиа
Доживејте ги со нас неописливо убавите плажи на Евиа. За Вас ги подготвивме најубавите плажи на овој остров. Море, сонце, песок и кристално чиста вода… Одморот може да почне.
activity
Крстарење до Скијатос и плажата Кукунариес
Од пристаништето Пефки со брод идеме до феноменалната песoчна плажа Кукунариес, каде ќе престојуваме 3 часа. По тоа одиме во главниот град на островот кој е одалечен 30 минути возење со брод, каде остануваме следните 3 часа и имаме слободно време за разгледување на градот. Во градот може да ја посетите црквата Св. Никола.
activity
Крстарење со брод
Неизоставен дел од посетата на Евиа е целодневното крстарење со брод. Замислете го спојот на морето, сонцето и добрата музика и големито број млади луѓе на бородот кој нас не вози по скриените плажи и заливи околу Евиа. Добрите вибрации, позитивната енергија пропратена со најдобра музика, за која ќе бидата задолжен нашиот DJ, ќе не пратат во текот на целото крстарење.

Напомена:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅ Сместување на база 9 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во избраниот хотел или вила на Едипсос-Евиа

✅ Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Едипсос – Скопје

✅ Превоз со брод на релација Глифа – Евиа – Глифа

✅ Организација на аранжманот и пратител на групатa

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – се плаќа во агенција

Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) –се плаќа во агенција

PCR тест (доколку не сте вакцинирани)

Факултативни излети

Индивидуални трошоци.

logo