clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Будимпешта

Период: 09/03/2023 - 13/03/2023
169€
139€
Датуми на патувања
Будимпешта
Будимпешта-град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината.
Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и Пешта кои формирале еден град, односно Будимпешта. Познат по своите бројни топли природни и вештачки извори кои датираат уште од 1934 година, му ја подарија титулата на “Градот на Бањите“.
Космополитско место на неочекувани, елегантни и фасцинантни предизвици. Иако денес Будимпешта е целосно во духот на Европа во неа се апсорбирани брановите на миграциите на етничките групи. Најпрво се доселиле Унгарците кои навлегле пред околу илјада години. Следни биле Турците, Германците, Словените, Евреите и Ромите, кои создале своја бујна култура која врие и денес.
Градот со душа си има своја пишана историја и еклектичен склоп на раскошна архитектура која се движи од барокот, до нео класичноста и високата уметност, a благодарение на тој раскош голем дел од центарот е прогласен како светско културно наследство.

Што добивате?
periodПериод
2 Ноќевања
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
Појадок
accomodationСместување
Хотел/Соба
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1. Ден 09.03 СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА
Состанок на групата пред хотелот "Holiday Inn" во 17.00 часот. Поаѓање за Будимпешта во 17.30 часот.Се патува преку Србија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.
Попатни паузи и царински формалности
2. Ден 10.03 БУДИМПЕШТА
Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Панорамско разгледување на градот: Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, Парламентот, Црквата „Св. Стефан“, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, црквата „Св. Матејас“, Рибарската тврдина... Сместување во хотел. Вечерта, факултативно крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови. Ноќевање.
Пристигнување во Будимпешта, разглед на градот, сместување
3. Ден 11.03 БИДИМПЕШТА - СЕНТ АНДРЕА
Појадок. Moжност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Попатна посета на базиликата Естергом посветена на Пресвета Богородица и на Светиот Адалберт. Враќање во Будимпешта. Слободно време за индивидуални активности. Вечерта, факултативно вечера во национален ресторан – традиционална унгарска Чарда, со фолклорна и музичка програма и специјалитети од унгарската кујна. Ноќевање.
Факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа
4. Ден (Недела) Будимпешта-Скопје
Појадок. Индивидуално слободно време за прошетка низ центарот на градот или по познатата улица Ваци. Посета на шопинг центар Арена. Поаѓање за Скопје во пладневните часови. Се патува преку Србија, со куси попатни паузи. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.
Враќање кон Македонија, ноќно возење
5. Ден (Понеделник) Скопје
Пристигнување во Скопје во утринските часови.
Пристигнување во Скопје во утринските часови.
Напомена

Во цената на аранжманот е вклучено:

✅Превоз со високо туристички автобус

✅2 ноќевања со појадок во хотел 3*

✅Организација и водство на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

Задолжителен разглед на Будимпешта со локален водич,  задолжително- 15 €

Вечера во ресторан Чарда 30 €

Крстарење со брод по Дунав 20 €

Посета на Сент Андреа, Вишеград и Естергон 30 €

Влезници за музеите и културно – историските споменици

Патничко – здравствено осигурување

Туристичка такса 250 мкд (се плаќа во агенција)

Доплата за 1/1 соба 2.800 ден

Доплата за избор на седиште во автобус – 10 €

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа) – 60 €

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

 

Напомена:

Во цената на аранжманот е вклучено:

✅Превоз со високо туристички автобус

✅2 ноќевања со појадок во хотел 3*

✅Организација и водство на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

Задолжителен разглед на Будимпешта со локален водич,  задолжително- 15 €

Вечера во ресторан Чарда 30 €

Крстарење со брод по Дунав 20 €

Посета на Сент Андреа, Вишеград и Естергон 30 €

Влезници за музеите и културно – историските споменици

Патничко – здравствено осигурување

Туристичка такса 250 мкд (се плаќа во агенција)

Доплата за 1/1 соба 2.800 ден

Доплата за избор на седиште во автобус – 10 €

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа) – 60 €

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

 

logo