clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

БУДИМПЕШТА – Christmas Market

Период:
Датуми на патувања
Будимпешта
Будимпешта-град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината.
Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и Пешта кои формирале еден град, односно Будимпешта. Познат по своите бројни топли природни и вештачки извори кои датираат уште од 1934 година, му ја подарија титулата на “Градот на Бањите“.
Космополитско место на неочекувани, елегантни и фасцинантни предизвици. Иако денес Будимпешта е целосно во духот на Европа во неа се апсорбирани брановите на миграциите на етничките групи. Најпрво се доселиле Унгарците кои навлегле пред околу илјада години. Следни биле Турците, Германците, Словените, Евреите и Ромите, кои создале своја бујна култура која врие и денес.
Градот со душа си има своја пишана историја и еклектичен склоп на раскошна архитектура која се движи од барокот, до нео класичноста и високата уметност, a благодарение на тој раскош голем дел од центарот е прогласен како светско културно наследство.

Што добивате?
periodПериод
2 Ноќевања
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
Појадок
accomodationСместување
Хотел/Соба
Изберете датум за Патување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1. Ден Скопје – Будимпешта
Состанок на групата на Хотел Русија во 16.00 часот. Поаѓање за Будимпешта во 16.30 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце и Србија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор.
Попатни паузи и царински формалности
2. Ден Будимпешта
Пристигнување во Будимпешта. Оставање на куферите во хотел. Факултативен разглед на градот, кој ќе започне од плоштадот на Хероите, Унгарскиот парламент, односно од третата најголема зграда во светот чија изградба траела цели 20 години и тоа исклучиво со унгарски материјали. Разгледот го продолжуваме кон Базиликата на Св. Стефан, најголемата црква во Будимпешта изградена во 50-ите години на 18 век, потоа Плоштадот Елизабета, Мостот Сечени, Жичарата Хил, Замокот Буда кој исто така е познат и под името Кралската Палата, претставувал дом на раскошни церемонии за време на Австро-Унгарска империја, а денес прекрасен Музеј на Будимпешта. По разгледот на прекрасниот музеј се упатуваме кон црквата Матијаш каде се крунисани Франц Јозеф I и неговата жена Елисавета во 1867 година со што започнува и основањето на Австро-Унгарската империја. По разгледот на импозантната црква се упатуваме кон Рибарската Тврдина, прекрасна знаменитост составена од седум кули кои ги претставуваат седумте Маџарски племиња. Се наоѓа на врвот на замокот Хил и обезбедува спектакуларен поглед на градот и реката Дунав. По разгледот враќање во хотел.

Слободно време за одмор.
Пристигнување во Будимпешта, разглед на градот, сместување
3. Ден Будимпешта -Сент Андреа -Естергом
Појадокот. Факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Попатна посета на базиликата Естергом посветена на Пресвета Богородица и на Светиот Адалберт. Враќање во Будимпешта.

Вечертa факултативно крстарење по реката Дунав и посета на Божиќниот пазар на некој од плоштадите во Будимпешта
Факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа
4. Ден Будимпешта-Скопје
Појадок. Одјавување од хотел. Посета на шопинг центар Арена и во попладневните часови поаѓање за Македонија. Се патува преку Србија со кратки попатни паузи. Ноќно возење.
Враќање кон Македонија, ноќно возење
5. Ден Скопје
Пристигнување во Скопје во пладневните часови.
Пристигнување во Скопје во пладневните часови.
Напомена

Во цената на аранжманот е вклучено:

✅Превоз со високо туристички автобус

✅2 ноќевања со појадок во хотел 3*

✅Посета на познатата  трговскиот центар Арена

✅Организација и водство на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

Факултативен разглед на градот со локален водич (10 еур)

Факултативно крстарење по Дунав и посета на Божиќен пазар ( 20 еур)

Факултативна посета на Сент Андреа и Естергон (25 еур)

Патничко и здравствено осигурување 200 мкд

Индивидуални трошоци

Доплата за еднокреветна соба 50 евра

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Во Црна Гора може да се патува и со лична карта

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

 

Напомена:

Во цената на аранжманот е вклучено:

✅Превоз со високо туристички автобус

✅2 ноќевања со појадок во хотел 3*

✅Посета на познатата  трговскиот центар Арена

✅Организација и водство на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

Факултативен разглед на градот со локален водич (10 еур)

Факултативно крстарење по Дунав и посета на Божиќен пазар ( 20 еур)

Факултативна посета на Сент Андреа и Естергон (25 еур)

Патничко и здравствено осигурување 200 мкд

Индивидуални трошоци

Доплата за еднокреветна соба 50 евра

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Во Црна Гора може да се патува и со лична карта

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

 

logo