Софија | Велигден 2018

Софија | Велигден 2018

СместувањеТип на сместување07.04. - 09.04.
Hotel Akord 3*


1/3 со појадок
1/2 со појадок
59€
69€

Уште 0 посетител/и го гледаат ова патување.
Понудата истекува за:


-5Денови -23Часови -4Минути -52Секунди


Опис на дестинацијата и фотографии

 • Sofija

Софија

Софија е главен град и најголем град во Бугарија, со население 1 286 383 лица, што претставува 16,4% од населението на Бугарија. Сместена е во централниот дел на Западна Бугарија, во Софиската котлина, и е опкружена со планини: Витоша на југ, Љулин на запад и Стара Планина на север. Софија го носи името на доцно античката катедрала на градот “Света Софија”, а бидејќи светата маченица Софија е мајка на Верата, Надежта и Љубовта, празникот на светиците е 17 септември, се слави како денот на Софија, а исто така се слави и 4 јануари, кога во 1878 година руските војници го ослободуваат градот од турско владеење. Софија е прогласена за престолнина на 3 април 1879 година од страна на Уставотворното собрание, како стар бугарски град, оддалечен од турската граница и централно расположен во бугарските земји според тогашното разбирање. Мотото на Софија е ****Градот кој расте, но не старее****

Аранжман

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 2 ноќевања во Хотел Akord 3*** на база В/В (ноќевање со појадок)
 • Организирана посета на PARADISE CENTER, IKEA и RING MАLL.
 • Придружник и организација на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Патничко осигурување 200 денари
 • Tуристичка такса 2 евра по лице за престој
 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни излети.
Програма за патувања

1.Ден 07.04.2018. / Скопје – Македонија – Бугарија – Софија:

Поаѓање за Софија во 05:00. Попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Софија. Организиран разглед на градот со локален водич (градскиот плоштад, Цумот, Парламентот, Националниот и историски музеј, црквите Ротонда, Св. Софија, Св. Недела, Руската црква, Храмот Александар Невски со дванаесетте позлатени куполи, Дворецот на културата….Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Во вечерните часови можност за факултативна посета на некоја од бројните кафани во Софија. Ноќевање.

2.Ден 08.04.2018. / Бугарија – Пловдив –  Софија:

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки или факултативен излет за Пловдив. Панорамски разглед на овој историски град со богата архитектура: Антички амфитеатар од 2.век, римски стадион, црква Свети Константин, како и голем број на музеи и галерии… Слободно време за индивидуални активности. Враќање за Софија во попладневните часови. Ноќевање.

3.Ден 09.04.2018. / Софија – Македонија – Скопје:                

Појадок. Одјавување од хотелот во 10:30 часот.Организирана посета за шопинг во PARADISE CENTER, IKEA, RING MАLL и DECATHLON. Во попладневните часови тргнување за Скопје. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Пријава, плаќање и напомена

Напомена:

 • Наведените цени од табелата се однесуваат на ПАКЕТ АРАНЖМАН (СМЕСТУВАЊЕ и ПОЈАДОК, и ПРЕВОЗ) за тргнување од Скопје.
 • За патниците кои организизираат превоз во сопствена режија, наведените цени на аранжманот од табелата се намалува за 10 евра.
 • Програмата се реализира со минимум 40 патници.
 • Ве молиме пред да го склучите договотот за патување да се запознаете со програмата на патувањето, со општите услови за патување на Т.А Балкан Фан Македонија и со општите услови на меѓународното осигурување.
 • Сместувањето од оваа програма е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на националната туристичка асоцијација во земјата во која престојуваме.

Начин на пријавување:

 • Пополнување на бесплатна on-line пријава на web страната
 • Со доаѓање во агенција
 • Со пополнување на пријава кај Balkan Fun соработникот

Начин на плаќање:

 • Аконтација од 1000 денари
 • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
 • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.
Факултативни излети

Наскоро!

Понуда на неделата