Кушадаси | Лето 2020

Кушадаси | Лето 2020

СместувањеТип на сместување26.08. - 06.09.04.09. - 15.09.
HOTEL OZCAM 2*
1/2
199€199€
HOTEL AARGAU 2*
1/2
199€199€
HOTEL MELIKE 2+*
1/2269€269€

Понудата истекува за:


-1110Денови -13Часови -48Минути -15СекундиОпис на дестинацијата и фотографии

ТУРЦИЈА

Турција е земја која со поголемиот дел се простира на западна Азија и со некои 3% на југоисточна Европа. Се наоѓа на обалата на Црно, Мраморно, Егејско и Средоземно Море. Таа претставува земја на контрасти, од една страна настојува да ги зачува традицијата и обичаите, а од друга страна, со нетрпение брза во современата иднина. Земјата која ги спојувата истокот и западот, два континенти, била дом на многу значајни култури и светски цивилизации повеќе од десет илјади години. Многумина ја нарекуваат колевка на цивилизацијата, а ископините кои сведочат за траговите на човечкото постоење уште од времето на неолитот не враќаат назад 6.500год. п.н.е. Од тогаш па се до современото време на овие територи поминале многубројни цивилизации и култури, оставајќи видливи траги секоја од нив. Денес Турција има површина од 780.580 квадратни километри. Во последните години туризмот доживеа голем пораст, и денеc Турција се вбројува во првите топ 20 дестинации во светот.

Прекрасните пејсажи на смарагдно зелените заливи, километрите песочни плажи, бистрата тиркизна вода, традиционалната кујна, медитеранската клима, крстарењата, луксузните хотели годишно привлекуваат повеќе од 27 милиони туристи од целиот свет.

КУШАДАСИ

Кушадаси е најголемото летувалиште на турско-егејската обала, но и место каде непрекинато доаѓаат патнички бродови од каде туристите идат да го видат древниот Ефес. Покрај пристаништето се наоѓаат и ѕидините на Стариот град (Caravanserai), во кој се сместени голем број на работилнице, ресторани и места за ноќен провод. Одма поред него се наоѓа Островот на птиците, шарматно островче на кое се наоѓа мала тврдина, како и неколку кафичи и барови. Под островот се наоѓа нова марина во која пристигнуваат јахти од целиот свет. Од таму градот почнува да се шири со голема брзина и секоја година има се повеќе и повеќе хотели, покрај обалата и низ брдата кои го опкружуваат градот. За младите тука е и позната Bar street, каде баровите работат секоја вечер и гарантираат феноменална забава во текот на летувањето.

Аранжман

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Сместување на база 9 ноќевања со појадок во двокреветни или повеќе креветни соби во избраниот хотел од табелата во Кушадаси
 • Превоз со високо туритички автобус (AC/TV/DVD)
 • Пратител на групата за времетраење на аранжманот
 • Организација на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување – 550 денари – плаќање во агенција
 • Туристичка такса 2 евра од ден од соба во хотел 3* и 1,5 евро од ден од соба за во хотел 2* (се плаќа во канцеларија)
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци

ПОПУСТИ:

 • Сите попусти за деца и трето лице важат при сместување со две возрасни лица.
 • Прво дете до 1.99 год со двајца возрасни во 1/2 соба се сместува бесплатно  во Хотел.
 • Дете од 0-1,99 плаќа само превоз  69 еур/4280 ден. *** Дете од 5,99-11,99 години плаќа -30% од редовната цена во табелата.
 • За соба 1/1 (сам во соба)се доплаќа 5 еур/310 од ден за хотел со 2* и 8 еур/500 ден за хотел со 3*.
 • За трета особа во соба- 20% од редовната цена по лице дадена во табелата.
Програма за патувања
1.Ден / Скопје – Бугарија:

Скопје, појдовна точка на нашето патување. Пред нас е ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 – 10.Ден / Турција – Кушадаси:

Кушадаси. Пристигнување во Кушадаси и сместување во хотел после 14ч. Слободно време за индивидуални активности. Престојот во Кушадаси искористете го за да уживате во магијата на ориентот, прекрасните плажи, незаборавните забави на bar street кои секој ден траат до утро.

11.Ден / Кушадаси:

Кушадаси. Доручек. Напуштање на хотелот до 10ч. Поаѓање на автобусот за Скопје. Денско и ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

12.Ден / Турција – Бугарија – Македонија:

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

Пријава, плаќање и напомена

Напомена:

 • Патувањето ќе се реализира по сите прописи донесени од страна на СЗО на СРМ.
 • Наведените цени од табелата се однесуваат на ПАКЕТ АРАНЖМАН (СМЕСТУВАЊЕ, ПОЈАДОК, ПРЕВОЗ) за тргнување од Скопје.
 • За патниците кои организизираат превоз во сопствена режија, наведените цени на аранжманот од табелата се намалува за 30 евра.
 • Ве молиме пред да го склучите договотот за патување да се запознаете со програмата на патувањето, со општите услови за патување на Т.А Балкан Фан Македонија и со општите услови на меѓународното осигурување.
 • Сместувањето од оваа програма е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на националната туристичка асоцијација во земјата во која престојуваме.

Начин на пријавување:

 • Пополнување на бесплатна on-line пријава на web страната
 • Со доаѓање во агенција
 • Со пополнување на пријава кај Balkan Fun соработникот

Начин на плаќање:

 • Аконтација од 30%
 • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
 • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.
Факултативни излети

Наведените описи за излетите се од информативен карактер и може да бидат изменети од страна на локалните партнери кои се задолжени за нивната реализација.

Aqua park

Посета на забавен парк со водени тобогани, базени, вештачки реки езера. Во паркот се на располагање и тениски и кошаркарски терени, како и експрес ресторани и неколку кафичи. Уживање во текот на денот.

Ефес

Единствена прилика да посетите еден од древните светски градови. Посета на Храмот на Артемид (едно од светските 7 чуда), Базиликата Св. Јован, Куката на Дева Марија, Одеон, Хардијановиот Храм, улицата Кариатида, Купатилата, Целзијусовата бибљотека, Амфитеатарот…

Журка на брод

Приватна журка на брод само за патниците на Summer Fun. Ги откриваме скриените плажи и заливи околу Кушадаси. DJ CREW Balkan Fun ќе пуштаат музика се до зајдисонце и додека се вратиме до пристаништето од каде што испловивме.

Shopping centar

Еден од најдобрите шопинг центри во Турција. Спектакуларна понуда на најпрестижните светски брендови на едно место по најповолни цени. Уживајте во понудите на на најпрестижните брендови како што се: : QuikSilver, Jimmy Key, Mudo Outlet, Nike, Benetton, Sisley, Colin’s, Loft, Mavi Jeans, Adidas, Levis, Dockers, Puma…

Miracle beach& Jade night club

Забавата и возбудата никад не престанува во Miracle beach/night club. Барот ви пружа топла добродошлица со 5000м2 дрвена платформа, преубава плажа, тиркизно плаво море, кафичи и шанка барови. Рестораните со своите услуги ви се на располагање преку ден со феноменален избор на брза храна, риба и вегетеријанска храна. За ноќните журки ве очекува најмодерно озвучување и осветлување. Поред него, Club Jade е исто така место каде ќе правиме најлуди журки.

Памуккале

Памуккале или Памучната Тврдина е едно од најинтересните места на светот, воодушевува со својата убавина на геолошката формација кои со термалните минерални извори го создавале векови и векови. Талошењето на минералот калциум-оксид содало чисто бели каскади, со мали базенчиња, кои изгледаат како да се создадени на лед. На самиот извор лежел античкиот град Хиераполис, посветен на кралицата Хиера. Денешните остатоци датираат од римското владеење во Мала Азија-агора, аполоновиот храм, римското купатило и гимназијата…

Понуда на неделата