Формула 1 – Истанбул | Авионска програма

Формула 1 Истанбул | Авионска програма

СместувањеТип на сместување13.11. - 16.11.
Hotel 3*

1/3
1/2
259€
259€

Уште 0 посетител/и го гледаат ова патување.
Понудата истекува за:


-1068Days -6Hours -28Minutes -49Seconds


НАПОМЕНА:

 • Цените од табелата ВАЖАТ за првите 10 уплати и за багаж од 8 кг.

 • Доколку патникот сака да патува со багаж од 20 кг цената по лице е 279 евра.

Опис на дестинацијата и фотографии

Истанбул

Истанбул – град кој лежи на два континента, спој на истокот и западот, Европа и Азија, со своето големо културно наследство, никогаш не престанува да воодушевува. Окупирано од четири различни цивилизации: грчка, римска, византиска и османлиска. Низ историјата има носено различни имиња: Византион, Нов Рим, Константинопол, Цариград и Истанбул. Денес тој е велеград, со над 13 милиони жители кои живеат и работат на два континента. Модерниот плоштад Таксим  или квартовите Бејоглу  и Османбеј, ќе ве натераат да се осеќате како да сте во било која друга светска метропола, а додека го шетата плоштадот Султанахмет неизбежно е да се вратите стотина па дури и илјада години наназад. Ново и старо, Азија и Европа, ислам и христијанство – никаде нема да ги најдете толку испреплетени и нераскинливо поврзани како во Истанбул.

Аранжман

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • 3 ноќевања во Хотел 3* или 4* со појадок  во Аксарај
 • Авионски превоз на релација Скопје-Истанбул-Скопје
 • Трансфер на релација Аеродром – Хотел – Аеродром
 • Багаж од 8 кг или 20 кг
 • Аеродромски такси
 • Туристички придружник за време на патувањето и престојот

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 250 денари – се плаќа во агенција
 • Карти за Formula 1 Turkish Grand Prix 2020
 • Трансфер на релација Хотел – Istanbul Park (патеката за F1) – Хотел во износ 25 евра
 • Факултативните излети

НАПОМЕНИ:

 • Задолжителна проверка на пасошот. Не треба да е на 6 месеци пред истекување од моментот на влез и излез од Р. Турција
Програма за патувања

1.Ден-Петок (13.11.2020): Скопје –Турција – Истанбул:
Состанок на групата во 13:45 часот на Скопскиот Аеродром. Полетувањето за Истанбул е во 16:45 часот. Слетувањето во Истанбул е во 20:10 часот (по локално Турско време, Турција е 2 часа понапред). Следува трансфер до Хотел. Ноќевање.

2.Ден – Сабота (14.11.2020)– Истанбул:
Појадок. По појадокот можност за факултативно организиран трансфер до патеката Istanbul Park за Формула 1 каде е предвидено на овој ден се одржат официјалните квалификации за неделната трка, или пак факултативна посета на најзначајните културно историски знаменитости на Истанбул – Овој ден е предвиден да се направи посета на најпознатите места на овој град: Аја Софија – некогаш најголемата црква на светот (кој сака може да ја посети со доплата од 20 турски лири), Облакодерот Сафир – облакодер кој се наоѓа во деловната област Левент, ова е најголемата зграда во Турција, Капали Чаршија – најголемиот пазар во светот, Сината Џамија – една од најголемите џамии во светот. По завршувањето на пешачката тура (се прави со локален водич) можност за факултативна Посета на Топкапи палатата, Крстарење по Босфор. Слободно време за индивидуални активности.

Во вечерните часови можност (факултативна) за организирана посета на национален ресторан каде ќе ја укусиме традиционалната турска кујна. Ноќевање.

3.Ден – Недела (15.11.2020) – ИстанбулF1 Grand Prix Turkich:
Појадок. По појадокот се упатуваме кон патеката Instanbul Park за Формула 1, каде е предвидено да се одржи главната трка. По завршувањето на трката се враќаме во Хотел. Ноќевање.

4.Ден – Понеделник (16.11.2020)- Истанбул- Турција- Скопје:

Појадок. Во раните утрински часови 06:00 часот е предвиден трансфер до аеродром во Истанбул. Полетувањето за Скопје е во 09:55 часот. Слетување во Скопје е во 09:25 часот (по локално Македонско време).

Пријава, плаќање и напомена

Напомена:

 • Наведените цени од табелата се однесуваат на ПАКЕТ АРАНЖМАН (СМЕСТУВАЊЕ, ПОЈАДОК, АВИОНСКА КАРТА) за тргнување од Скопје – ЗА ПРВИТЕ 10 УПЛТИ.
 • Ве молиме пред да го склучите договотот за патување да се запознаете со програмата на патувањето, со општите услови за патување на Т.А Балкан Фан Македонија и со општите услови на меѓународното осигурување.
 • Агенццијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓањето, во случај на помал број на пријавени или поради непредвидливи ситуации.
 • Сместувањето од оваа програма е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на националната туристичка асоцијација во земјата во која престојуваме.

Начин на пријавување:

 • Пополнување на бесплатна on-line пријава на web страната
 • Со доаѓање во агенција
 • Со пополнување на пријава кај Balkan Fun соработникот

Начин на плаќање:

 • Аконтација од 50% за рана резервација
 • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
 • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.
Карти за Formula 1 Turkish Grand Prix

Formula1 2020 Turkish Grand Prix 3 дневен билет

Silver 8 – по шема на пистата – 140 €

Silver 7 – по шема на пистата – 140 €
Silver 6 – по шема на пистата – 40 €
Silver 5 – по шема на пистата  – 55 €
Silver 4 – по шема на пистата  – 120 €
Silver 3 – по шема на пистата  – 120 €
Silver 2 – по шема на пистата  – 85 €
Silver 1 – по шема на пистата  – 140 €
Gold Open – отворен простор – 190 €
Gold 3 – по шема на пистата– 225 €
Gold 2 – по шема на пистата – 260 €
Gold 1 – по шема на пистата – 260 €
Platinum – вип трибина – 325 €

ВАЖНИ НАПОМЕНИ ЗА КАРТИТЕ: 

 • Патникот ги купава картите и истите ги плаќа во целост
 • Во зависност од пандемиската ситуација со Covid – 19, доколку дојде до промена да трката се одржи без публика уплатениот изноз за картите се враќа во целост
 • Ако патник се отаже од патувањето, уплатениот износ за картите не се рефундира

Понуда на неделата