Берлин со посета на Виена и Прага | Велигден 2020

 Берлин со посета на Виена и Прага | Велигден 2020

СместувањеТип на сместување15.04. - 21.04.
Hotel 3*

1/4
1/3
1/2
219€
219€
219€

Уште 0 посетител/и го гледаат ова патување.
Понудата истекува за:


-1124Денови -13Часови -39Минути -43Секунди


Опис на дестинацијата и фотографии

БЕРЛИН

Градот кој до 1989 година беше поделен со ѕидот кој ги разделуваше двете култури – источната под влијание на Советскиот сојуз и западната под влијание на САД, Велика Британија и Франција. Градот кој по Втората светска војна претрпе сериозно уништување, денес е еден од најголемите и најпосетуваните туристички градови во Европа. И по уривањето на ѕидот, поделбата во градот сè уште се чувствува: графити,клубови и духот на слободата од една страна, и уредувањето, мирните паркови, високите згради, чистите улици, од друга страна. Она што ги привлекува туристите е богатата историја, културно-историските споменици, музеи, пабови, пивници, напуштени уметнички колонии, бункери и засолништа од Втората светска војна … Познати знаменитости за разглед се Берлинскиот Ѕид, Брандербуршката порта, Siegesseule, Checkpoint Charlie, Alexanderplatz, улицата Unter den Linden, Алеата на Карл Маркс, Rajhstag, Николајски кварт. Willkommen!

Аранжман

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Автобуски превоз на горенаведената релација со високотуристички автобус
 • 3 ноќевања на база појадок во хотел 2*/3* во околината на Берлин
 • Разглед на Берлин, Виена и Прага
 • Водичи според програмата и пратител на групата за време на целото патување
 • Организација и водство на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 300 денари
 • Факултативни излети и влезници
 • Индивидуални трошоци на патникот.
Програма за патувања

1.Ден / Скопје – Србија – Унгарија – Виена:

Тргнување  во претпладневните часoви во договор со групата.  Патување преку гр.премин Табановце, Србија, Унгарија со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

2.Ден / Виена – Австрија:

Пристигнување во Виена во претпладневните часови. Разглед на градот: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург… Слободно време за индивидуална прошетка во центарот на Виена. Во вечерните часови тргнување за Берлин.

3.Ден / Германија – Берлин:

Пристигнување во Берлин во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Берлинскиот Ѕид со уметнички дела (источна страна), плоштадот Александар со телевизиската кула, седиштето на ОстБанхоф (железничка станица на поранешниот источен Берлин), кварт Св. Николај, музејскиот остров, Берлинска катедрала, авенија Unter den Linden, Брандербуршка порта –горд симбол на поранешната престолнина на германската империја, Reichstag – германски парламент, улицата Fridrih.

Западен Берлин: зградата на германската влада, Tiergarten, Postdamer Platz, Kunstforum – Берлинска филхармонија, замокот Sarlotenburg, улицата Kudumm (најубавата и најексклузивна улица во Берлин), Checkpoint Charlie (поранeшен најпознат граничен премин помеѓу Источен и Западен Берлин), Еврејскиот музеј , Leipziger Strasse … Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

4.Ден / Берлин – Лајпциг – Дрезден – Берлин:

Појадок. Слободно време за индивидуални активности или факултативен излет во Лајпциг и Дрезден. Лајпциг се наоѓа на истокот на Германија и е најголемиот град во сојузната покраина Саксонија. Градот се наоѓа на списокот на 70-те најпосакувани градови во светот за живот и е една од десетте најпопуларни туристички дестинации на листата на „New York Times“. Ова е еден од најважните економски центри на Германија. Панорамски разглед: Железничката станица е една од градските атракции затоа што е најголемата железничка станица во Европа, Универзитетот за музика и театар Felix Mendelssohn, градското собрание, музејот Bah и црквата „Свети Томас“, црквата „Свети Никола“, ботаничкaта градинa (најстара ботаничка градина во Германија). Заминување за Дрезден – еден од најубавите германски градови кој гордо го носи епитетот „Фиренца на Елба“. Разглед на Катедралата, Операта, Zwinger, Bruhl’s Terrace, прошетка покрај реката Елба. Слободно време за индивидуални активности и шопинг, што во овој град претставува вистинско задоволство. Враќање во Берлин. Факултативна посета на некој од познатите берлински клубови. Ноќевање

5.Ден / Берлин – Потсдам – Берлин:

Појадок. По појадокот, слободно време за индивидуални активности или можност за факултативен излет во Потсдам. Сместен во близина на Берлин, познат по летната резиденција на кралот Фредерик Велики. Панорамски разглед на престолнината на сојузната држава Бранденбург: замокот Sanssusi (не е предвиден групен влез) – летна резиденција, палатата Sesilienhof (не е предвиден групен влез), мостот Gilenike (место за размена на шпиони во Втората светска војна), холандскa општинa, новa палатa … Слободно време. Враќање во Берлин. Слободно време за индивидуални активности или можност за факултативно возење со брод по реката Спри – поглед на Берлин од сосема друг агол. Факултативна посета на некој од берлинските клубови. Ноќевање.

6.Ден / Берлин – Прага – Чешка:

Појадок. Напуштање на хотелот и тргнување кон Прага. Пристигнување во Прага во попладневните часови, по што следи разглед на градот –Прашкиот дворец Hradcany, катедрлата St. Vito, Мала Страна, Карловиот мост, Староградскиот плоштад со астрономскиот часовник Орлој, Тинска црква, старата општинска зграда, плоштадот Вацлав… Слободно време за индивидуални активности. Тргнување за Македонија околу полноќ.

7.Ден / Унгарија – Србија – Скопје:

Пристигнување во Скопје во вечерни часови.

Пријава, плаќање и напомена

Напомена:

 • Наведените цени од табелата се однесуваат на ПАКЕТ АРАНЖМАН (СМЕСТУВАЊЕ и ПОЈАДОК и ПРЕВОЗ) за тргнување од Скопје.
 • За патниците кои организизираат превоз во сопствена режија, наведените цени на аранжманот од табелата се намалува за 30 евра.
 • Програмата се реализира со минимум 40 патници.
 • Ве молиме пред да го склучите договотот за патување да се запознаете со програмата на патувањето, со општите услови за патување на Т.А Балкан Фан Македонија и со општите услови на меѓународното осигурување.
 • Сместувањето од оваа програма е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на националната туристичка асоцијација во земјата во која престојуваме.

Начин на пријавување:

 • Пополнување на бесплатна on-line пријава на web страната
 • Со доаѓање во агенција
 • Со пополнување на пријава кај Balkan Fun соработникот

Начин на плаќање:

 • Аконтација од 3000 денари
 • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
 • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.
Факултативни излети

Наведените описи за излетите се од информативен карактер и може да бидат изменети од страна на локалните партнери кои се задолжени за нивната реализација.

ПОТСДАМ

Сместен во близина на Берлин, познат по летната резиденција на кралот Фредерик Велики. Панорамски разглед на престолнината на сојузната држава Бранденбург: замокот Sanssusi (не е предвиден групен влез) – летна резиденција, палатата Sesilienhof (не е предвиден групен влез), мостот Gilenike (место за размена на шпиони во Втората светска војна), холандскa општинa, новa палатa.

ЛАЈПЦИГ И ДРЕЗДЕН

Лајпциг се наоѓа на истокот на Германија и е најголемиот град во сојузната покраина Саксонија. Градот се наоѓа на списокот на 70-те најпосакувани градови во светот за живот и е една од десетте најпопуларни туристички дестинации на листата на „New York Times“. Ова е еден од најважните економски центри на Германија. Панорамски разглед: Железничката станица е една од градските атракции затоа што е најголемата железничка станица во Европа, Универзитетот за музика и театар Felix Mendelssohn, градското собрание, музејот Bah и црквата „Свети Томас“, црквата „Свети Никола“, ботаничкaта градинa (најстара ботаничка градина во Германија).

Дрезден – еден од најубавите германски градови кој гордо го носи епитетот „Фиренца на Елба“. Разглед на Катедралата, Операта, Zwinger, Bruhl’s Terrace, прошетка покрај реката Елба. Слободно време за индивидуални активности и шопинг, што во овој град претставува вистинско задоволство.

КРСТАРЕЊЕ ПО РЕКАТА СПРИ

Релаксирано крстарење по реката која е симбол на главниот германски град. Доживување на Берлин од сосема друг агол.

HANGOVER ВО БЕРЛИН

Ноќниот живот во Берлин е еден од најразновидните и најенергични во цела Европа. Клубовите за викендите работат без престан. Журките почнуваат од петок попладне и буквално траат цел викенд. За вас ќе организираме две ноќни журки во некои од најпознатите берлински клубови.

Понуда на неделата