Белград | Велигден 2018

Белград | Велигден 2018

СместувањеТип на сместување07.04. - 09.04.
Hostel Karadjordje

1/5
1/4
1/3
1/2
69€
75€
79€
85€
Hotel Srbija 3*
1/3 со појадок
1/2 со појадок
79€
89€

Уште 0 посетител/и го гледаат ова патување.
Понудата истекува за:


09Денови 00Часови 11Минути 39Секунди


Опис на дестинацијата и фотографии

Белград

Најголемиот и главниот град на Србија – Белград, носи во себе еден посебен шарм на град кој се има преродено од сопствената пепел. Удобно лоциран на местото каде се вкрстуваат реките Дунав и Сава, овој град лесно ќе се вреже во меморијата и душата на секој патник. Иако целосно и припаѓа на Источна Европа, Белград дише западен воздух, предизвикувајќи го она посебно чувство, создадено во некое од неговите скриени катчиња, исто како кај француските градови. Голем број на туристи веќе ги имаат откриено убавините и богатствата на овој град, кои беа непознати до неодамна. Љубителите на културата тука ќе може да уживаат во архитектурата и музеите, додека вљубениците на лудата забава, неуморно ќе можат да го истражуваат незапирливиот, белградски, ноќен живот.

Белград е на врвот на листата на градови со најдобар ноќен живот. Главниот српски град го зазеде првото место поради богатата понуда на ресторани, барови и клубови на улицата Скадарлија и на дунавските и савските сплавови, но и поради локалното население, кое со својот ентузијазам придонесува за добрата забава.

Аранжман

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Две ноќевања во хостел (без доручек) или две ноќевања во хотел (со доручек) во двокреветни или повеќекреветни соби во Белград.
 • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
 • Пратител на групата за времетраење на аранжманот
 • Организација на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 200 денари
 • Туристичка такса од 1.5 евро / 90 денари по ден
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.
Програма за патувања

1.Ден 07.Април 2018. / Скопје – Србија – Белград:

Состанок на групата во 03:00 на паркингот спроти хотел Holiday INN. Тргнување за Белград во 03:30. Патување во раните утринските часови со попатни паузи. Пристигнување во Белград во утринските часови. Сместување во хостел или хотел. По сместувањето следува факултативен разглед на Белград со придружба на водич (Булевар Револуција, Собрание, плоштад Никола Пашиќ, Теразиска чешма (хотел Москва), Кнез Михајлова, Калемегдан (Калемегданска тврдина), Скадарлија (Боемски кварт).Слободно време за индивидуални активности.  Ноќевање.

2.Ден 08.Април 2018. / Белград – Нови Сад:

Појадок. По појадокот – Факултативен излет до Нови Сад. Разглед на градот: улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква, Петро – варадинската тврдина… Во попладневните часови – враќање во Белград. Во вечерните часови можност за факултативна вечера во некоја од Белградските кафани на Скадарлија. Ноќевање.

3.Ден 09.Април 2018. / Белград – Србија – Македонија – Скопје:

Појадок. Напуштање на сместувачките капацитети. Планирана посета на тргвскиот центар USCE. Во 15:00 часот тргнување за Македонија. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Пријава, плаќање и напомена

НАПОМЕНА:

 • За патниците кои не користат превоз од агенцијата цените од табелата се намалуваа за 10 евра.
 • Наведените цени од табелата се однесуваат за тргнување од Скопје.
 • За тргнување од Струмица, Гевгелија и Битола цените од табелата се зголемуваат за 7 евра. Организиран превоз од Струмица, Гевгелија и Битола ќе биде организиран во случај на доволен број на патници – минимум 30.
 • За тргнување од Штип, Прилеп и Неготино (бензинска пумпа Макпетрол) цените од табелата се зголемуваат за 5 евра. Организиран превоз од Штип, Прилеп и Неготино (бензинска пумпа Макпетрол) ќе биде организиран во случај на доволен број на патници – минимум 30.
 • Ве замолуваме пред да го потпишете договорот да се запознаете со програмата на патувањето, Општите услови на патувањето на Туристичка Агенција Балкан Фан Македонија, како и со Општите услови на меѓународното патничко осигурување – Триглав осигурување.
 • Во сместувачките капаците се влегува во 14:00 часот (постои можност за порано влегување). Сместувањето од оваа понуда е проверен и стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација од земјата во која се наоѓа сместувањето.

Начин на пријавување:

 • Пополнување на бесплатна on-line пријава на web страната
 • Со доаѓање во агенција
 • Со пополнување на пријава кај Balkan Fun соработникот

Начин на плаќање:

 • Аконтација од 1000 денари
 • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
 • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.
Факултативни Излети

Нови Сад

Разглед на градот: улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква, Петро- варадинската тврдина…

Вечера на Скадарлија

Ова е вероватно е едно од најпознатите места во Белград. Улицата е долга околу 500 метри и се наоѓа во најстрогиот центар на Белград. Скадарлија била слабо осветлена, поплочена со калдрма кој бил обичај за турската империја и тој обичај е задржан до ден денес. Скадарлија е место кое денес е посетено од страна на секој турист кој иде во овој град. На оваа улица се наоѓаат прочуените кафани Три Шешира, Два Јелена, Има дана… Во Скадарлија едно време живеел и познатиот сликат Момо Капор. Ова е одлична прилика да го запознаете Белград на вистински начин 🙂

Разглед на Белград

Запознајте го Белград на поинаков начин со Балкан Фан. Разглед на Белград со придружба на локален водич (Булевар Револуција, Собрание, плоштад Никола Пашиќ, Теразиска чешма (хотел Москва), Кнез Михајлова, Калемегдан (Калемегданска тврдина), Скадарлија (Боемски кварт).

Понуда на неделата